Zubobolja nastaje onda kada se zubni živac, ili živac zuba, ili pulpa zuba, ili nerv, zapravo inficira karijesom koji je prošao sva druga tvrda zubna tkiva (gleđ i dentin, katkad i cement) i stigao do najranjivijeg mekog dela zuba, odnosno živca.
S obzirom da karijes predstavlja infektivni proces koji se dešava u zubu, onda i sam živac, odnosno meko tkivo središta zuba (vezivno tkivo, krvni sudovi, nerv) na infekciju reaguju braneći se. Odbrana od infekcije u zdravog čoveka se ogleda u čuvena četiri latinska pojma tumor, rubor, calor, dolor narodski rečeno dolazi do otoka, crvenila, povećanja temperature i bola, a kad se to desi u zubu gde je inficirano meko tkivo okruženo tvrdim zidovima pritisak na nerv u tom trenutku se može uporediti sa pritiskom dobro promućkanog gaziranog pića na čep i sve dok čep ne popusti i dok infekcija u živcu ne nađe put da izađe, bolovi su upravo poslovični ili nesnosni.
Tada postoje dva načina da se od bola odbranite.
Prvi i preporučeni je da posetite stomatologa da zub otvori i pritisak smanji, a u daljem postupku i živac izvadi, a drugi način koji ne preporučujemo je da čekate da se smiri. Možda prvi put i hoće možda i drugi i treći, ali samo privremeno, popićete antibiotik, anelgetik i pomislićete da ste se izlečili. Zapravo ste sebi učinili medveđu uslugu, infekcija je našla put, organizam je pronašao način da pritisak smanji… Kompletan proces je napustio zub, preselio se ali u mnogo dublje strukture, u vilične kosti. Šanse da takav zub sačuvate u glavi su upravo opale za 50%, ako budete čekali i da ceo proces napusti i vilične kosti i da Vi ozbiljno oteknete, tad već možete da počnete da razmišljate o implantu.
Iz gore navedenog jasno se vidi da je potreba za vađenjem živca ili stručnije rečeno devitalizacijom zuba katkad preka.
Sa druge strane katkad se devitalizaciji pristupa kao jedinom mogućem rešenju, čak i kod neinficirane pulpe, a usled manjka zubnog tkiva u cilju protetskog zbrinjavanja zuba i vraćanja istog njegovoj funkciji uz pomoć nadogradnje i krune.
Takođe i svi duboki karijesi koji dosežu do samog krova pulpe ili do nanometra tvrdog zubnog tkiva od živca su siguran put u skoru devitalizaciju. Koliko god se mi stomatolozi trudili da takav scenario izbegnemo lečeći taj zub, jer je uvek bolje u glavi imati živ i vitalan zub od mrtvog, avitalnog i obično značajno tamnijeg zuba, obično nas scenarista vrati na taj put i već posle nekoliko meseci, u najboljem slučaju godina, zub zaboli.
Postoji još jedan razlog za devitalizaciju zuba. To je idiopatski bol u zubu. Bol kome se ne zna razlog. I onda je jedino rešenje, kada se sve druge terapijske mere ne daju rezultat, vađenje živca.
Sam postupak se ogleda u nekoliko poseta stomatologu.
Ako je u pitanju zubobolja i infekcija nije otišla dalje, tada čak sve može da se reši u jednoj poseti posebno ako je stomatolog dobro opremljen, pa ima apeks lokator i endomotor da što brže i preciznije ukloni živac. I odmah zub definitivno zbrine trajnim punjenjem. Za plombu ćete ipak morati da sačekate par dana da se definitivno punjenje zubnog kanala stegne i da bol umine skroz.
U slučaju da ste čekali toliko da je proces završio u vilici, onda će biti potrebno da stomatologa posetite nekoliko puta u periodu od mesec do četiri u zavisnosti od veličine procesa u vilici i od toga da li je zub zahvaćen i gangrenom. Sve u svemu cilj brojnih poseta je da se u potpunosti obeskliči kanal, kako se infekcija ne bi ponovo javila.
Sve seanse su obično bezbolne jer se radi pod anestezijom, ili je živac već i sam odumro od ponovljenih akutnih naleta infekcije. Ako se bol i javi on je nesnosan i tada se stomatolog odlučuje da lekom koji stoji u zubu sedam dana umrtvi živac kako bi ga posle izvadio bezbolno.
Ako imate je dodatno pitanje vi nam pišite na mail i rado ćemo Vam odgovoriti ali nemojte postavljati pitanja za terapije koje su u toku.